Ogród wokół mieszkania parterowego, Wrocław

Ogród wokół mieszkania parterowego, Wrocław

OPIS TERENU

Działka posiada kształt zbliżony do litery L. Z mieszkania możemy obserwować ogród z każdego pomieszczenia. Wyjście na taras jest możliwy z salonu oraz sypialni rodziców i dzieci. Działka znajduje się na terenie płaskim. Na terenie działki znajduje się utwardzone miejsce z kostki brukowej wzdłuż trzech elewacji budynku oraz utwardzone miejsce w kształcie koła, przeznaczone na basen. 

Działka jest ogrodzona od przylegających działek ogrodzeniem niskim, panelowym, ażurowym. Na terenie działki znajdują się nasadzenia żywotników. Działka sąsiaduje z teren o wysokim stopniu zabudowy. Jest mocno przewietrzana oraz dobrze widoczna z pobliskich mieszkań znajdujących się na wyższych piętrach.

OPIS ZAŁOŻENIA

USTALENIA WYJŚCIOWE DO PROJEKTU – wytyczne inwestora

  • Ogród w stylu nowoczesny, minimalistycznym.
  • Wykonanie ażurowego zadaszenia nam miejscem do wypoczynku,
  • Możliwe osłonięcie się od przylegających działek,
  • Donice gabionowe na warzywa i zioła,
  • Dobór roślin odpowiednio do warunków wodno-glebowych wymagających niewielkiej uwagi ze strony Inwestora,
  • Działka w części znajduje się na podziemnym parkingu. 
  • Przeznaczenie jak największej części ogrodu na trawnik.

OPIS ZAŁOŻENIA

OPIS PROJEKTU

Projektowany teren ogródka wokół mieszkania parterowego został zaprojektowany z poszanowaniem wytycznych Inwestora. Wyznaczono miejsca na rabaty roślinne oraz zaprojektowano miejsce na warzywnik. Dodatkowo wprowadzono dekoracyjną pergolę, na której zostanie powieszona huśtawka. Dobrane rośliny są utrzymane w minimalistycznym ale przyjemnym dla oka charakterze. Dominują kolory zielone, białe oraz czerwone. 

Zaprojektowane drzewa w formie palmety idealnie wkomponują się na działce. Kształtowane formy drzew zajmują niewielką przestrzeń  a spełniają funkcję naturalnej przesłony. Ponadto kolor wybarwiania liści będzie współgrał z kolorem pozostałych roślin w ogrodzie. 

Zaproponowane gatunki i odmiany rośliny będą się zmieniać w ciągu roku. Rośliny będą kwitły „jedne po drugich”, cały czas uatrakcyjniając ogród. 

NAWIERZCHNIA

Na terenie ogrodu Inwestor we własnym zakresie wprowadził kostkę brukową – wokół obejścia oraz wykonał nawierzchnię utwardzoną w kształcie koła pod basen. Dodatkowo wprowadził płyty betonowe 40×40 cm wzdłuż prawej granicy działki.  Proponujemy dodatnie kilku płyt betonowych wzdłuż wyznaczonej ścieżek oraz wprowadzenie płyt przy domku ogrodowym. \ Na pozostałej części ogródku proponuje się wyznaczenie rabat w których zostaną wykonane nasadzenia. Nawierzchnia zostanie wykończona agrowłókniną oraz korą sosnową przekompostowaną. W części wokół donicy gabionowej (dwa fragmenty)  nawierzchnię wykańczamy grysem.