Warunki dla roślin domowych- podstawowe parametry w pomieszczeniach

Rośliny we wnętrzach stanowią nie tylko element dekoracyjny-
mają też funkcję użytkową: oczyszczają powietrze z toksyn, alergenów
i mikroorganizmów, jonizują je w korzystny sposób, a także poprawiają wilgotność, co wpływa bezpośrednio na mikroklimat pomieszczeń, w których przebywamy, a tym samym na nasze samopoczucie.
Udowodniono, że duża ilość roślin domowych umożliwia utrzymywanie stabilnych parametrów mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń, obniżając koszty związane z kondycjonowaniem powietrza
za pomocą klimatyzacji czy nawiewów.
Problemem dotyczącym aranżacji roślin w domu lub biurze często okazuje się dobór konkretnych gatunków do warunków panujących w danym pomieszczeniu, tak aby rośliny nie tylko poprawiały jakość mikroklimatu, ale także zachwycały swoim naturalnym pięknem i rosły w harmonijny sposób.

Ponieważ większość roślin domowych pochodzi z tropikalnych lub subtropikalnych szerokości geograficznych, należy wziąć to pod uwagę planując aranżację roślin w domu lub zielone biuro.
Jakim parametrom naszych pomieszczeń należy się zatem przyjrzeć aby rośliny domowe czuły się u nas dobrze?

1. Ilość światła
Wszystkie rośliny wymagają bezwzględnie dostępu do światła. Oczywiście istnieją gatunki bardzo odporne na jego niedobór, ale żadna roślina nie przeżyje nie mając dostępu chociażby do niewielkiej jego ilości. Częstym rozwiązaniem w pomieszczeniach bez dostępu do światła dziennego jest naprzemiennie podstawianie dwóch egzemplarzy tego samego gatunku,
z których jeden stoi w miejscu nasłonecznionym, a drugi w miejscu ciemnym i cotygodniowe ich podmiany. Rzadziej praktykowanym rozwiązaniem w warunkach domowych jest stosowanie profesjonalnych lamp uv, które emitują światło o długości fali optymalnej do wymagań roślin. Wiele roślin domowych źle znosi także bezpośrednią ekspozycję
na palące słońce. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w miejscu jasnym, ale o świetle nieco rozproszonym.

2. Miejsce ekspozycji
Poza dostępem do światła należy przyjrzeć się warunkom panującym
w miejscu, w którym zamierzamy umieścić nasze rośliny. Rośliny domowe
z reguły nie tolerują przeciągów ani zbyt dużych dobowych wahań temperatury. Nie czują się też dobrze ustawione bezpośrednio przy źródłach ciepła takich jak kaloryfery czy kominki. Niektóre gatunki wymagają okresu spoczynku, tj. obniżenia temperatury zimą, co warunkuje ich kwitnienie, warto więc przenieść je w chłodniejsze miejsce i ograniczyć podlewanie aż do wiosny.

3. Odpowiednia wilgotność powietrza
W warunkach domowych prawidłowa wilgotność powietrza mieści się
w zakresie 30-70%. Większość gatunków roślin domowych czuje się dobrze lub przynajmniej toleruje taki zakres wilgotności powietrza. Decydując się jednak na konkretne gatunki należy zapoznać się z ich upodobaniami,
aby nie być niemile zaskoczonym ( dla przykładu kaktusy doskonale czują się w suchych i słonecznych pomieszczeniach, natomiast palmy lubią wysoką wilgotność powietrza). Powietrze w pomieszczeniach bywa zbyt suche zazwyczaj w okresie zimowym, kiedy dogrzewamy nasze domy. Prostym rozwiązaniem może się okazać używanie nawilżacza powietrza lub zraszanie naszych roślin raz dziennie lub raz na kilka dni.

Nawet pobieżne przeanalizowanie tych kilku kluczowych czynników pozwoli nam odpowiedzieć sobie na pytanie czy dana roślina będzie się dobrze u nas czuła lub co należy zmienić, aby zapewnić kwiatom optymalne warunki. Czasem – z naszego punktu widzenia- najbardziej prozaiczna zmiana potrafi wpłynąć zbawiennie na nasze rośliny lub je zamordować, dlatego rośliny trzeba obserwować i na zmiany reagować na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *