Akcenty wodne w ogrodzie

Piękny i zadbany ogród to wizytówką każdego domu. Zdobiony przez rozmaite kwiaty, oświetlenie i zadbany trawnik uatrakcyjnia nawet najskromniejsze domki. Warto poszukiwać  nowych inspiracji rozglądając się za czymś naprawdę wyjątkowym. Taras, meble ogrodowe a może dekoracyjne rzeźby? To jednak standardowe rozwiązania po które sięgamy najczęściej, aby dodać uroku swojej  zielonej przestrzeni. Trudno o bardziej widowiskowe elementy ogrodowej scenerii, niż dekoracje wodne. Wpływają one korzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na faunę i florę. Elementy wodne pozytywnie wpływa na nawilżenie powietrza i otaczający je mikroklimat.

blank

Fontanny

Fontanny ogrodowe to jeden z elementów wodnych, które ożywiają przestrzeń ogrodu. Wodotryski najlepiej dopasować do stylu ogrodu, dzięki temu możemy stworzyć doskonałą atmosferę i wyjątkowe miejsce. Zaletą jest  też delikatny szumu, który może ukoić nerwy i pomóc nam się zrelaksować. Ruch wody zapewnia wrażenia wizualne i sensoryczne, a jej chłód jest ulgą w upalne dni, nie tylko dla człowieka. Ogrody z fontannami to również atrakcja dla wielu skrzydlatych przyjaciół, pełni dla nich przede wszystkim funkcję wodopoju. Dostatek wody sprawia, że chętniej zakładają gniazda w pobliżu i korzystają z wodnych atrakcji.

blank

Rodzaje fontann

Rozróżnia się dwa zasadnicze typy fontann – fontanna europejska,  i fontanna arabska. W europejskiej woda tryska ponad zbiornik, a następnie wpada do niego, jednocześnie burząc lustro wody. W fontannie arabskiej woda nigdy nie znajduje się w powietrzu, a wycieka z otworu po elementach swojej konstrukcji. Fontanny mogą przyjmować różne formy, np. fontanny w oczku wodnym, fontanny wolno stojącej, ściennej, lub kaskady. Często wzbogaca się ich oprawę o rozmaite rzeźby, które nadają charakteru oraz o możliwości techniczne, poprzez wprowadzenie sterowania elektronicznego, powiązanymi z efektami świetlnymi i muzycznymi.

blank

Oczka wodne

Oczko wodne to niewątpliwie niezwykle dekoracyjny element aranżacji ogrodowej. Oczka wodne świetnie sprawdza się w miejscach przeznaczonych do relaksu, zbliża człowieka do natury i pozwala ukoić stres i nerwy. Woda jest jednym z najpiękniejszych elementów dekoracyjnych a oczko wodne uatrakcyjnia to piękno i nadaje efektywnego wyglądu. Według chińskiej sztuki feng shui, woda wprowadza pozytywną energię, ważne jest jednak aby woda była cały czas w obiegu. W oczkach wodnych możemy stworzyć hodowlę ryb, szczególnie często wybierane są do tego ryby ozdobne, które dodają uroku naszym oczkom. Dodatkowym atutem oczek wodnych jest możliwość obsadzenia ich roślinami wodnymi i nadwodnymi, które w takim miejscu tętnią życiem. Często stosowanym rozwiązaniem przy oczkach wodnych jest połączenie ich z akcentem tryskającym czyli fontanną lub kaskadą. Brzegi oczka wodnego warto udekorować kamieniami, żwirem lub  drewnem co pozwoli na naturalne połączenie go z ogrodem.

blank

 

Kaskada czyli mały wodospad

Kaskady są szczególnym podtypem wodospadów, których nieodłączne elementy w postaci progów skalnych zapewniają ruch wody. Kaskada ogrodowa to jeden z najbardziej efektownych elementów stanowiących zazwyczaj dopełnienie oczka wodnego. Kaskada najczęściej budowana jest z ciosanych kamieni, drewnianych bali lub cegły klinkierowej. Do drewnianej kaskady wykorzystuje się wydrążone konary drzew, pozwala to na stworzenie naturalnego efektu. Nie zapewnia to jednak trwałości wykonanej konstrukcji, gdyż istnieje możliwość że drewno zbutwieje. Warto w sąsiedztwie kaskady posadzić rośliny lubiące dużą wilgotność, takie rośliny to np. knieć błotna, kosaćce, niezapominajka błotna czy pierwiosnki. Rośliny nadają walorów wizualnych i komponują się doskonale z akcentem wodnym. Ważne aby kaskada sprawiała wrażenie autentycznej, tak aby wyglądało, że woda w tym miejscu płynie naturalnie.

blank

Nawet na najmniejszej powierzchni warto zaaranżować akcenty wodne. Warto zdecydować się na małe oczko wodne, kaskadę, czy chociażby wodotrysk. Akcenty wodne dodają każdemu ogrodowi mnóstwo życia. Woda i jej charakterystyczny szum uspokaja, wycisza i pozwala nam szybciej się zrelaksować. Dodatkowym atutem wodnych aranżacji jest ich zdolność do nawilżania powietrza oraz zatrzymywania części kurzu i pyłu a także sprzyjanie faunie i florze.

Jeśli szukasz ciekawych i kreatywnych pomysłów na swój ogród, zapraszamy do Nas! Biuro projektowe Verde Art oferuję usługi projektowania ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *