Lato w ogrodzie

Prace w ogrodzie wyznaczają nam pory roku i rytm przyrody. Naszym zadaniem jest staranna obserwacja i dostosowanie się do warunków, które dyktuje. Najwięcej pracy w ogrodzie czeka na nas wiosną i jesienią. Jednak latem także mamy sporo zajęć i nie możemy narzekać na nudę. Czy jest coś przyjemniejszego niż letni, wolny czas spędzony wśród zieleni i kolorowych kwiatów? To właśnie latem możemy w pełni rozkoszować się urokiem naszego ogrodu a piękna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu.

blank

Ogród w lecie może stać się naszą oazą, strefą relaksu, odskocznią od codzienności. W upalne dni staje się schronieniem przed upałami, szczególnie uciążliwymi w mieście. Dla niektórych ogród staje się miejscem, w którym spędza się urlop a nawet całe wakacje. Rano można rozkoszować się w nim chwilami ciszy z kubkiem kawy, w ciągu dnia wygrzewać się na słońcu a wieczorem dać się pochłonąć ulubionej lekturze w cieniu drzew. Właściciele ogrodu nie zapominają jednak o obowiązkach, które czekają na nich również latem. Jakie prace wykonuje się latem w ogrodzie? Oto krótka lista, którą przygotowaliśmy aby podczas błogiego lenistwa nie zapomnieć o najważniejszych czynnościach.

blank

Podlewanie roślin

Podczas upałów rzadziej występują opady deszczów a rośliny potrzebują większej ilości wody. Częste i regularne podlewanie roślin jest więc bardzo istotne a nawet konieczne, aby móc zapewnić rośliną warunki do życia. Szczególną troską należy otoczyć młode rośliny i te, które dopiero pojawiły się w naszym ogrodzie. Ważne jest aby nie podlewać roślin w środku dnia, z uwagi na największe nasłonecznienie. Krople wody skupiają promienie słoneczne, przez co liście i kwiaty mogą zostać najzwyczajniej poparzone. Najlepszą porą dnia na podlewanie kwiatów jest wieczór, wczesne godziny ranne również nie są wskazane. Poruszając temat podlewanie roślin warto zaznaczyć, że należy zadbać zarówno o te rośliny w gruncie jak i doniczkowe a także o trawnik. W porze letniej zapotrzebowanie traw w wodę jest największe w skali całego roku. Trawnik zaleca się podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, ze względu na zmniejszone parowanie wody.

blank

Przycinanie krzewów ozdobnych

Wczesne lato to pora, w której przycina się krzewy ozdobne kwitnące w drugiej połowie wiosny. Usuwamy kwiaty, które już przekwitły aby przedłużyć ich kwitnienie. Ważna jest tu systematyka, nie możemy pozwolić roślinom niedekoracyjnym na zawiązanie owoców. Należy też obserwować pojawiające się u roślin dzikie pędy. Dzikie pędy w łatwy sposób możemy rozpoznać, mają inny kształt i barwę liści. Po rozpoznaniu powinniśmy je usunąć przy użyciu sekatora, nie odrywamy ich ręcznie tylko ucinamy. Jest to również czas, w którym nawozi się rośliny a także szczepi. Lato a dokładniej koniec sierpnia to odpowiednia pora na przesadzanie roślin liściastych i iglastych. Rośliny mają jeszcze czas na to aby się ukorzenić do czasu nadejścia zimy, a dodatkowo jest to okres mniejszych upałów a także zwiększonej ilości występowania opadów. Warto pamiętać też o odchwaszczaniu gleby co pozwala rośliną na swobodny wzrost. Zalecamy zastosowanie warstwy przekompostowej kory, która w znaczny sposób może ograniczyć rozwój chwastów w naszym ogrodzie.

blank

Przycinaj i koś

Lato w ogrodzie to czas, w którym powinniśmy szczególnie zadbać o trawnik. Trawa powinna być koszona przede wszystkim regularnie, a jej minimalna wysokość powinna wynosić 4-5cm. Skoszoną trawę powinniśmy zgrabić aby nie tworzyć warstw, które ograniczają dostęp tlenu i światła. Po wykoszeniu i zgrabieniu trawy powinna ona zostać dobrze nawodniona. W tym okresie nie możemy również zapomnieć o naszych żywopłotach, koniec czerwca to pora na strzyżenie. Dotyczy to żywopłotów liściastych i iglastych, należy je skrócić tegoroczny przyrost o około 2/3 długości pędów. Pamiętajmy więc o systematycznym przycinaniu żywopłotów, które przeznaczone są do formowania.

blank

Warzywa i owoce

Miesiące letnie takie jaki np. lipiec to również czas na dojrzewanie owoców i warzyw. Zbieramy wtedy rozmaite owocowe plony, np. porzeczki, maliny, wiśnie, borówki, brzoskwinie czy niektóre odmiany jabłek. Także warzywniak wydaje plony, dojrzewają w nim cebula z dymki, cukinia, bób, zielony groch, pomidory, fasola szparagowa i rozmaite zioła. Przez cały ten okres możemy cieszyć się świeżymi owocami i warzywami, przygotowywać kompoty, konfitury i zaprawy. A nasza kuchnia może pachnieć świeżymi ziołami bazylii, mięty, majeranku. Lipiec to czas na świeżą natkę pietruszki, kopru, szczypiorku oraz na wczesne odmiany marchwi, buraka ćwikłowego a także selera. Nasze kubki smakowe rozpieszczane są przez ogrom smakołyków jakie daje nam natura.

blank

Często może wydawać się, że pory roku takie jak wiosna czy jesień to czas na wzmożone prace ogrodowe. Oczywiście tak jest, każdy z tych okresów niesie ze sobą ogrom pracy dla posiadaczy ogrodów. Niewiele mniej pracy wykonujemy w ogrodzie w porze letniej, to również miesiące, w których ogród nas potrzebuje. Pielęgnujemy w tym czasie oczka wodne, przesadzamy i rozmnażamy rośliny, dramy o warzywniak i pielimy chwasty. Jest to także czas siewu, zbioru planów, nawożenia, zabiegów pielęgnacyjnych i wykopów roślin cebulowych. Za poświęcony czas i wysiłek ogród potrafi się odwdzięczyć co jest największą satysfakcją. Owocuje w plany i pozwala cieszyć się kwitnącymi kwiatami przez cały letni czas. Z początkiem lata możemy podziwiać piękne róże i irysy, w późniejszym czasie wilce i ostróżki a pod koniec lipca i w sierpniu np. hortensje. Poza tym przez cały okres leniu kwitną między innymi aksamitki, pelargonie i werbeny.

blank

Biuro projektowe Verde Art oferuję profesjonalne usługi projektowania ogrodów. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *