Style ogrodów

Podczas projektowania ogrodu bardzo ważne jest określenie jego przyszłego wyglądu, a więc stylu. Większość przydomowych ogrodów jest wielostylowa, zakładana w oparciu o własny zmysł intuicji. Oczywiście nie ma nic złego w tworzeniu nieskrępowanego misz-maszu. Ogród powinien przede wszystkim cieszyć oraz pasować do nas i współgrać z naszą osobowością. Pamiętajmy jednak, że przemyślana decyzja od samego początku pozwoli rozbudować ogród we właściwym kierunku, unikając przy tym chaosu. W ostatnich latach w polskich ogrodach wybija się szczególnie kilka tendencji i nurtów w projektowaniu przydomowych, zielonych terenów. W tym artykule chcemy zaprezentować najpopularniejsze style w aranżowaniu ogrodów.

Styl nowoczesny

Najlepszym określeniem dla tego stylu jest minimalizm, widać to w każdym aspekcie urządzenia i funkcjonowania ogrodu. To styl, w którym dekoracyjna zieleń spełnia znacznie mniejszą rolę, zwykle jest zdominowana betonowymi, kamiennymi lub drewnianymi nawierzchniami, które można łatwo łączyć ze sobą. Ogród nowoczesny ma za zadanie nie generować niepotrzebnej pracy. Ogrody zaprojektowane według jego zasad, silnie nawiązują do obowiązujących trendów wnętrzarskich i harmonizują z przylegającym do nich budynkami, dlatego są tak samo uporządkowane i oszczędne w formie. Aranżacja ogrodu nowoczesnego pozwala na swobodny dobór materiałów. Możemy wykorzystać zarówno materiały takie jak żwir czy drewno, jak i surowy beton, szkło, gabiony, stal czy plastik. Ogród nowoczesny bazuje na funkcjonalizmie i prostej, często oszczędnej formie. Najczęściej jest dość mocno powiązany z architekturą budynku. Charakterystyczna jest geometryczna forma i powściągliwość aranżacji. Przestrzeń takiego ogrodu zazwyczaj podzielona jest na małe przeplatające się pola w postaci geometrycznych zagonów, odcinków ścieżek, schodów, podestów i murków. W efekcie otrzymujemy ciekawą i przyjemną dla oka mozaikę, która tak naprawdę składa się z zupełnie prostych, wręcz podstawowych elementów.

Styl sielski

Potocznie zwany stylem wiejskim lub rustykalnym, najczęściej powiązany z takim krajobrazem. Sielski ogród powinien być bujny, obfity i pełny kwiatów i barw a także zapachów. Ogród wiejski to przede wszystkim rozległe kwietne rabaty, nieregularne trawniki i malowniczo wijące się ścieżki. Powinien być jak najbardziej zbliżony do natury i sprawiać wrażenie nieuporządkowanego, z pozoru trochę chaotycznego. Wiejski styl charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem, ale pod pozorną przypadkowością powinna kryć się idea łącząca w całość dom, ogród i krajobraz. Ogrody w stylu wiejskim są połączeniem pięknych, swojskich kwiatów, aromatycznych ziół oraz smacznych warzyw. Najczęściej ogrody te otoczone są drewnianym płotem lub wykonanym z surowego, polnego kamienia, co podkreśla ich naturalny charakter Ten typ ogrodu tworzy przytulną i nieco bajkową atmosferę.

blank

Styl angielski

Ogrody angielskie kładą nacisk na asymetrię, swobodę, wielobarwność i naturalność. Charakterystycznym elementem ogrodu angielskiego jest wypielęgnowany trawnik, rozłożyste drzewa, krzewy i wielobarwne rabaty kwiatowe. Przepełnione krzewami pnących róż, które mogą ozdabiać drewniane pergole czy łuki wejściowe. Jego wnętrze z reguły podzielone jest żywopłotami i trejażami na kameralne pokoje. Gąszcz roślin, masa gatunków i kolorów, bujnie rozrastające się gałęzie i liście. Rośliny i ich układ są tak dobrane, by tworzyły namiastkę naturalnego pejzażu. Żaden szanujący się angielski ogród przydomowy nie może obyć się bez płotków, altan, tyczek i pergoli, na których wspierać się będą rozmaite pnącza. Ogród angielski charakteryzują się mnogością róż, liczne pnącza pokrywają ściany a nawet pnie drzew. Barwne rabaty z ogromną ilością roślin oraz bylin, nasadzanych piętrowo a także łąki kwietne. W ogrodach angielskich znajdziemy liczne elementy małej architektury, m.in. rzeźby, obeliski, zegary słoneczne oraz donice z kompozycjami roślinnymi. Charakteryzują go romantyczne elementy m.in. kamienne murki, rzeźby w zaroślach,  ścieżki wykonane z cegły, strumyki czy kaskady. Ogród angielski jest idealnym wyborem dla osób lubiących romantyczną oraz nastrojową scenerię.

blank

Styl śródziemnomorski

Ogrody śródziemnomorskie kojarzą się nam z wakacjami, słońcem, bogactwem roślinności, aromatem ziół. To ogród o charakterze typowo wypoczynkowym, gdzie możemy zrelaksować się na leżaku, rozkoszując się słońcem lub przechadzać się wśród ogrodowej architektury. Styl śródziemnomorski to jedna z najbardziej pożądanych, jak i najtrudniejszych do osiągnięcia. Nie możemy zmienić naszego klimatu, możemy jednak za pomocą kilku trików i zabiegów stworzyć namiastkę słonecznego południa w naszym ogrodzie. Ogrody śródziemnomorskie to ogrody suche, skąpane w słońcu, wymagające osłon murów lub budowli. Idealne rośliny kwitnące do ogrodów w stylu śródziemnomorskim to lawenda, kuflik, rozmaryn, agapant, bugenwilla, ołownik, prusznik, jaśmin nagokwiatowy. Ogród śródziemnomorski to połączenie barwy i przestrzeni, dominować w nim powinny kolory pastelowe, naturalne i ciepłe. Nawierzchnie mają kojarzyć się z wyschniętą ziemią, charakterystyczną dla basenu Morza Śródziemnego. Ogrody śródziemnomorskie to jednak nie tylko rośliny, ale też typowe dla tego rejonu świata elementy małej architektury, m.in. kamienne murki, schody, patia i placyki, terakotowe donice, dzbany i amfory, drewniane, białe lub niebieskie okiennice, montowane na ścianach budynków. Idealny dla wielbicieli słonecznego południa Europy, którzy w ogrodzie planują raczej wypoczywać niż pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *