Ogrody na dachu to popularny trend w ostatnich latach. Wykorzystuje się go zarówno w zieleni miejskiej jak i w przydomowych ogrodach. Zamiast dachówki kwitnące rośliny, które wzbogacą każdą przestrzeń. Dzięki ogrodom na dachu mieszkania w blokach oraz domy jednorodzinne na małych działkach stają się bardziej atrakcyjne. Ogród na dachu powstaje zwykle nad garażami bądź na dachach budynków. Ogród na dachu polepsza mikroklimat przez wydzielanie tlenu i redukcję dwutlenku węgla, oczyszcza powietrze z pyłów, kurzu i spalin. Zielone dachy stają się coraz bardziej popularne w Europie i na świecie. Moda na zakładanie ogrodów na dachu nie dotarła jeszcze do Polski. Zielone dachy są u nas rzadko spotykane, jednak z pewnością ta sytuacja za kilka lat ulegnie zmianie.
Zalety ogrodów na dachy
Dzięki roślinom rosnącym w ogrodzie na dachu zmniejsza się ilości wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji, bo gromadzą one 50-90% jej objętości. Zatrzymana woda paruje po pewnym czasie z powrotem do atmosfery, co wpływa na zwiększenie wilgotności powietrza. Dach taki nie tylko chroni przed hałasem, ale również sprawia, że zimą w budynku jest cieplej, a latem użytkownikom nie doskwierają upały, co szczególnie doceniać będą mieszkańcy centrów miast. Ogród na dachu jest nie tylko piękną ozdobą, poprawia on mikroklimat, sprawia że budynek jest lepiej wytłumiony, a dodatkowy kawałek zieleni wpływa na atrakcyjność wizualną otoczenia.
Rośliny na dach
Rośliny do ogrodu na dachu wymagają większego nakładu pracy. Lubią stanowiska słoneczne, gleby żyzne i przepuszczalne, znoszą okresową suszę. Doskonale sprawdzą się poniższe gatunki roślin:
- Bodziszek czerwony
- Dyptam jesionolistny
- Goździk siny
- Jukka nitkowata
- Kocimietka Faassena
- Lawenda wąskolistna
- Lebiodka pospolita
- Liliowiec ogrodowy
- Łyszczec wiechowaty (gipsówka)
- Floks szydlasty
- Rozchodnik okazały
- Wiesiołek czworokątny
- Berberys Thunberga (odmiany karłowe)
- Irgi: Dammera, drobnolistna
- Jałowce: chiński, pospolity, płożący, pośredni, łuskowy (odmiany karłowe i płożące)
- Pięciornik krzewiasty
- Powojniki botaniczne
- Rdestówka Auberta
- Róże: pomarszczona, gęstokolczasta, dzika, odmiany róż wielkokwiatowych
- Sosny: czarna, górska, kosodrzewina, pospolita (odmiany karłowe)
- Świerki: pospolity, biały, serbski (odmiany karłowe)
- Tawuła japońska (odmiany karłowe)
- Wierzba płożąca
- Żywotniki: zachodni i wschodni (odmiany karłowe) oraz trawy.
Rodzaje ogrodów dachowych
Dachy zielone ekstensywne – to najpopularniejszy rodzaj dachu zielonego powszechnie stosowany jako tzw. bezobsługowe zazielenienie na płytach garażowych czy tarasach w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. Dach ekstensywny charakteryzuje się niższą roślinnością o mniejszym zapotrzebowaniem na wodę. W przypadku takich dachów bardzo ważnym jest elementem jest odpowiedni dobór warstwy wegetacyjnej jak i drenażowej, która pozwala poprzez swoje zdolności akumulacyjne zapewnić roślinom odpowiedni zasób wody.
Dachy zielone intensywne – w dachach zielonych intensywnych istotnym czynnikiem poza skutecznym odprowadzeniem nadwyżek wody jest także w odpowiednio dobranej części jej zgromadzenie. Ten zasób wody służy do optymalnej wegetacji roślin w trakcie okresowych braków opadów deszczu.
Zielony taras na dachu to rozwiązanie dla osób, które w swoim domu chcą stworzyć kawałek zieleni, ale np. ze względu na ograniczony budżet, nie mogą wykonać takiego przedsięwzięcia na dużej powierzchni dachu. Podobnym rozwiązaniem jest również ogród na dachu garażu.
Konstrukcja ogrodu dachowego
Prawidłowo zbudowany ogród dachowy powinien składać się z sześciu kolejno układanych warstw. Pierwsza warstwa to podłoże dachu , najczęściej jest to płyta stropowa lub drewniana konstrukcja. Kolejno hydroizolacja, która zabezpiecza dach przed przeciekaniem. Musi być odporna na przemakanie, wytrzymała, odporna na mróz i zniszczenia mechaniczne. Następnie warstwa drenażowa, która szybko odprowadza wodę z warstwy wegetacyjnej do systemu odpływów. Przedostatnią warstwą jest warstwa filtrująca, jej głównym zadaniem jest ochrona drenażu i głębszych warstw przed zanieczyszczeniami. Materiał powinien przepuszczać parę i wodę oraz charakteryzować się odpornością na zniszczenia mechaniczne. Ostatnią warstwą jest warstwa wegetacyjna, zatrzymuje wodę w czasie suszy i jednocześnie pozbywa się jej nadmiaru przy deszczowej pogodzie. Zapewnia stabilność dla korzeni i dostępność składników pokarmowych. Substraty przygotowuje się z mieszanki humusu i materiałów pochodzenia mineralnego (keramzyt, żwir). Grubość warstwy zależy od rodzaju uprawianych roślin.