Ogród jest przestrzenią, w której oddajemy się relaksowi po ciężkim dniu. Należy go bardzo dobrze zaaranżować, żeby móc czuć się w nim swobodnie. Ponadto walory estetyczne wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Urządzenie przestrzeni w ogrodzie jest podobne do przygotowywania ubrań lub obuwia na miarę – najlepszy ogród to taki, który jest dopasowany do upodobań i potrzeb klientów. Na pytanie: jak zaprojektować ogród przed domem, z wielką chęcią odpowiemy w tym artykule.
Harmonia i bujna kolorystyka
Najważniejszym kryterium przy aranżacji ogrodu jest przede wszystkim konkretna koncepcja, ponieważ niezdecydowanie utrudnia cały proces. Bardzo ważna jest więź między architektem a klientem, ponieważ wtedy o wiele łatwiej jest zaprojektować przestrzeń, która sprawi, że klient będzie się czuł swobodnie. Żeby uzyskać odpowiedni efekt należy stosować takie same surowce i stosować się do konkretnej kolorystyki. Przy selekcjonowaniu roślin bardzo istotne jest to, żeby miała dużo walorów dekoracyjnych, pasowała do warunków atmosferycznych panujących w ogrodzie, nie były problematyczne w sezonowych pracach ogrodowych. Jeżeli klient posiada konkretne upodobania co do stylu ogrodu, zadanie wtedy jest ułatwione. Zadaniem architekta jest zaznajomienie się z terenem i obiektywne stwierdzenie czy dany styl będzie pasował do tejże przestrzeni. Inaczej będzie wyglądało rozstawienie elementów ogrodu na terenie pagórkowatym i na płaskiej powierzchni.
Rozplanowanie kosztów
Kwestia kosztów zawsze jest ustalana indywidualnie z klientem. Zawsze jest uzależniona od indywidualnych preferencji, stylu, wielkości gruntu do zagospodarowania i rodzaju roślinności, która będzie wypełniać całą przestrzeń. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie należy trzymać się sztywnych ram projektu, ponieważ mogą zaistnieć okoliczności warunkujące lekkie modyfikacje projektu.
Zadanie architekta
Po zaznajomieniu się ze specyfiką terenu i panującymi warunkami atmosferycznymi, na którym ma być zaaranżowany ogród architekt musi przygotować projekt, zawierający wszystkie wymiary. Ponadto architekt musi wyselekcjonować roślinki, krzewy, drzewka, żeby pasowały do warunków panujących w glebie, ponieważ skała przyczyniająca się do powstania gruntu warunkuje czy współczynnik jest kwaśny lub zasadowy. Co więcej projektant ogrodu musi dobrać odpowiednie meble ogrodowe na dane sezony, rodzaj trawnika, obmyślić koncepcję rozstawienia oświetlenia, pojedynczych budowli ogrodu (np. altanki) i ścieżek ogrodowych, żeby wszystko stanowiło wielką, harmonijną, uporządkowaną całość. Po zakończeniu wszystkich działań aranżacyjnych architekt rozmawia z klientem, żeby ustalić jak dbać o roślinność w ogrodzie przed domem.
Ogród Twoich marzeń
Rozplanowanie ogrodu marzeń to proces pozornie skomplikowany – jeżeli odbędzie się on pod czujnym okiem specjalisty, na pewno każdy detal będzie szczegółowo dopracowany, żeby ogród stał się ostoją ciszy, spokoju i komfortu.