Łąki kwietne

Łąki kwietne są coraz popularniejszą metodą aranżacji zieleni w mieście. Łąki kwietne zachwycają mnogością barw kwiatów i różnorodnością występujących na nich gatunków roślin. Łąka pięknie pachnie,  posiada duże walory estetyczne i jest przyjazna środowisku. Stanowi alternatywę dla uciążliwych i kosztownych trawników –wystarczy je skosić dwa razy w roku, nie trzeba ich podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające dzięki czemu oszczędzają czas, pieniądze.Ich pielęgnacja nie jest uciążliwa a efekt wizualny jest zawsze niesamowity.

Zalety wprowadzania łąk kwietnych

Łąki kwietne stanowią oazę bioróżnorodności – dzięki bogactwu różnych gatunków, stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. Przyciągają pszczoły a w ich otoczeniu możemy założyć miejskie pasieki.

Rodzaje łąk

Łąki kwietne są bardzo dekoracyjnym elementem kompozycji ogrodowych. Nadają się zarówno do miast jak i do ogrodów prywatnych – tych zachowanych w stylu naturalistycznym jak również nowoczesnym. Podczas projektowania łąki kwietnej należy dobrać odpowiednie gatunki roślin. Należy się zastanowić, czy chcemy stworzyć łąkę z roślin jednorocznych czy wieloletnich, z roślin rodzimych czy obcych. Na rynku są dostępne różne, gotowe mieszanki  roślin – mieszanka roślin zielnych, rośliny niskie, rośliny na tereny suche lub podmokłe. Innym, dość żmudnym sposobem na stworzenie łąki kwietnej jest samodzielne pozyskanie nasion.

Kiedy należy wysiać łąkę

Łąkę jednoroczną najlepiej wysiewać wiosną. Najbardziej sprzyjającymi warunkami do zakiełkowania roślin są dodatnie temperatury i większa liczba opadów. Łąki kwietne można również zakładać jesienią. Nasiona przezimują w gruncie, a wiosną rozpoczną wegetację. Siew jesienny jest zalecany w przypadku zakładania łąk wieloletnich. Należy jednak pamiętać, aby wysiew wykonać przed przymrozkami.

Gdzie stosuje się łąki kwietne

  • na zielonych dachach
  • wzdłuż terenów zalewowych
  • na miejskich skwerach, parkach i polanach
  • w ogrodach prywatnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *