Zacieniona rabata
Będąc w posiadaniu dobrze nasłonecznionego ogrodu, łatwiej jest zaprojektować i obsadzić rabaty. Dzieje się tak ponieważ większość roślin świetnie radzi sobie w warunkach pełnego nasłonecznienia, rośliny bez problemu rozwijają się i pięknie kwitną. Cięższe zadanie, to stworzenie zacienionej rabaty i utrzymanie jej w takim stanie aby również cieszyła oko pięknym wyglądem. Tworząc ogród często nie wykorzystuje się miejsc, do których dociera bardzo mało promieni słonecznych lub nie docierają żadne. Dzieje się tak z obawy o wzrost roślin, z uwagi na zbyt małą ilość promieni słonecznych jakie docierają do takiego miejsca. Zacienione miejsce nie wyklucza jednak posiadania pięknej rabaty. Wystarczy odpowiednio dobrać rośliny dostosowane do stopnia naświetlenia i rodzaju gleby.
Jakie gatunki roślin wybrać na zacienioną rabatę?
By zacieniona rabata była atrakcyjna należy wybrać rośliny, które nie potrzebują bezpośrednich promieni słonecznych. Wybieramy takie, które wolą delikatne światło. Idealnie sprawdzają się gatunki roślin występujące w podszyciu lasu. Są wśród nich też gatunki kwitnące co dodatkowo zdobi rabatę. Do takich roślin należą m.in.:
Funkie
Inaczej hosty, rośliny o pięknych liściach należące do rodziny liliowatych. Występujące w kilku wersjach kolorystycznych.
Rodgersje
Na szczytach ich wysokich łodyg rozwijają się białe, pachnące kwiaty zebrane w kwiatostany. Roślina o pięknych i dużych liściach, przypominających liście kasztanowca.
Parzydła leśne
Długowieczna bylina, kwitnąca na biało i tworząca okazałe kępy dorastające aż do 2 m wysokości. Liście są podwójnie lub potrójnie pierzaste, duże, o pomarszczonych blaszkach.
Orliki
Występują gatunki o różnej kolorystyce. Mają charakterystyczną budowie kwiatów, które przypominają szpony orła, bez trudu przystosowują się do zmiennych warunków.
Serduszka
Byliny o różowo-białych kwiatach. Znane z obfitego kwitnienia i oryginalnego kształtu kwiatów przypominających serduszka oraz atrakcyjnych pierzastodzielnych liści.
Zawilce japońskie
Rośliny, która zakwitają na różowo, czerwono lub biało. Sięgają od 40 do 150 cm wysokości. Rośliny silnie się rozrastają, tworzą grube, pełzające kłącza i głęboko sięgające w głąb ziemi korzenie. Na rozgałęzionych u dołu, sztywnych pędach wyrastają trójdzielne, pierzaste, szorstko owłosione liście.
Barwinek
Roślina która świetnie sprawdza się do zadarniania terenu. Jej wysokość to zaledwie około 15-20 cm. Posiada pełzające pędy, które mogą sięgać nawet pół metra długości i niewielkie jajowato-eliptyczne liście oraz fioletowo-niebieskie kwiaty. Świetnie komponuje się z paprociami, które również można wykorzystać na tego typu rabacie.
Bukszpan
Roślina, która świetnie radzi sobie w cieniu i nawet z małą ilością wody. Lubi przycinanie i formowanie, dzięki temu gęstnieje i wzmacnia się jednocześnie pięknie dekoruje rabatę.
Rododendron
Tym mianem określa się dużą rodzinę roślin wrzosowatych, różaneczników i azalii. Krzew ozdobny, pełen kwiatów, który lubi kwaśną ziemię, cień i wilgoć. Bardzo wymajająca ale równie piękna roślina.
Zalety zacienionej rabaty
Zagłębiając się w temat zacienionych rabat dowiadujemy się, że w niektórych przypadkach uprawa roślin w takim miejscu może okazać się łatwiejsza niż w pełnym słońcu. Dzieje się tak ponieważ blask słońca często wysusza i osłabia rośliny. Wysoka temperatura i silne słońce może spowodować poparzenia i sprawić że kwiaty zaczną usychać. Zacieniony ogród może stworzyć spokojną i zaciszną atmosferę. Idealne miejsce na taki ogród znajdziemy m.in. pod wielkimi, liściastymi drzewami. Wydawać by się mogło, że mając dom przy lesie lub w samym jego środku musimy zrezygnować z pełnego roślin i kwiatów ogrodu. Nica bardziej mylnego, nawet w lesie i w piasku można stworzyć magiczną i zieloną oazę. Jest to możliwe poprzez zastosowanie odpowiednich roślin. Takie miejsce to wielka zaleta w upalne lato i z pewnością stanie się ulubionym schronieniem przed słońcem.