Zielone filtry

Zielone filtry czyli rośliny oczyszczające powietrze

Zieleń domowa i ogrodowa oprócz zalet wizualnych, w rzeczywisty sposób wpływają na nasze zdrowie. Wiele gatunków roślin oprócz tego, że pełni funkcje dekoracyjne lub polepsza nasz nastrój i zwiększa możliwości koncentracji, dodatkowo oczyszcza powietrze. Odpowiednio dobrane rośliny zwiększają na przykład wilgotność powietrza a także usuwają szkodliwe dla człowieka substancje. Dlatego też warto podczas projektowania swojego ogrodu czy aranżacji mieszkania pomyśleć o tego typu roślinach.

Dlaczego warto?

Przeciętny człowiek spędza w swoim domu lub mieszkaniu większość swojego życia. Bardzo dobrym nawykiem jest wietrzenie pomieszczeń, które pomaga uniknąć problemów związanych na przykład z wilgotnością w pomieszczeniu. Nie zawsze jednak łatwo o taki nawyk a poza tym mamy czasem ograniczone możliwości. Podczas codziennych czynności domowych związanych między innymi z gotowaniem, praniem czy kąpielą w mieszkaniu powstają duże ilości pary wodnej. Przyczynia się to niestety do powstawania wilgoci, jednak ta może być częściowo pochłaniana przez rośliny doniczkowe. To nie jedyna zaleta roślin, maja ona jeszcze zdolność oczyszczania powietrza z różnego rodzaju toksyn, np. pochodzących z lotnych związków  wydzielanych z farb, lakierów czy sklejek. Dodatkowo rośliny pochłaniają kurz pochodzący z tkanin czy nawet ręczników papierowych, który szczególnie dla alergików stwarza zagrożenie zdrowotne.

Czystsze powietrze w ogrodzie

Wiemy już o zaletach roślin doniczkowych, które zdobią nasze domy i mieszkania. A co z ogrodem? Czy potrzebujemy w nim roślin, które oczyszczają powietrze? Przecież będąc w ogrodzie przebywamy na świeżym powietrzu, przynajmniej z takiego wychodzimy założenia. Jednak należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy, na „świeżym powietrzu” również narażeni jesteśmy na wdychanie niebezpiecznych toksyn. Środowiska miejskie szczególnie narażone są na wyższy poziom zanieczyszczenia. Dotyczy to zarówno gleby, wody, jak i powietrza. Rośliny posiadają zdolność do równoczesnego pochłaniania wielu rozmaitych zanieczyszczeń, ich korzenie pobierają i oddają do części nadziemnej metale ciężkie, usuwając je w ten sposób z gleby.

Smog szkodliwy dla naszego zdrowia przedostaje się przez otwarte okna do naszych mieszkań i domów, warto więc sięgnąć po pomoc roślin. Pamiętajmy o tym, że każda roślina w ciągu dnia pochłania dwutlenek węgla a wytwarza tlen. Ważne jest jednak aby do mieszkania wybrać takie rośliny, które mają większą zdolność do oczyszczania powietrza i pod tym względem są skuteczniejsze niż inne. Szczególnie polecamy kilka gatunków roślin doniczkowych, które idealnie sprawdzą się w tej roli:

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki i należy do rodziny obrazkowatych. Bujnie rosnąca roślina o skórzastych i  błyszczących liściach oraz niepozornych kwiatach o bar wie białej lub żółtawozielonej.

Dracena obrzeżona(Dracaena marginata)

Należy do rodziny szparagowatych i pochodzi z Madagaskaru, gdzie osiąga nawet 3-4 metry. W uprawie doniczkowej osiąga mniejszy wymiar, około 2,5 m. Jej liście tworzą pióropusz wąskich i długich liści o ostrym zakończeniu.

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Kolejna roślina z rodziny obrazkowatych, dekoracyjne pnącze o sercowatych liściach w kolorze zielonym ze złocistymi smugami. Jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych, której długie pnącza pozwalają na rozmaite sposoby aranżacji.

blank

Aloes (Aloe vera)

Zdobna roślina o właściwościach leczniczych, zawiera w sobie cenny miąższ bogaty w witaminy, sole mineralne, kwasy organiczne, wielocukry, glikoproteidy oraz stymulatory biogenne. Wyglądem przypomina agawę i ma drzewkowaty, bądź krzewiasty wygląd. Posiada sztywne, zielone, ząbkowane na brzegach liście.

Paprotka (Nephrolepis exaltata)

Gatunek paproci należący do rodziny paprotkowatych. Występuje w Azji, Ameryce Północnej i w Europie.  Dorasta najwyżej do 30 cm i ma sztywne, często wijące się liście, które są pojedynczopierzaste, mocno powycinane, skórzaste i zimotrwałe.

blank

Rośliny te posiadają zdolność do oczyszczania powietrza miedzy innymi z takich związków organicznych jak benzen, amoniak, aceton, tlenek węgla, ksylen, trójchloroetylen czy formaldehyd. Dodatkowym atutem dla tych roślin jest ich wygląd, są to piękne byliny które doskonale nadają się do aranżacji mieszkania czy domu a  każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego.

Proponujemy jeszcze kilka gatunków roślin i drzew, które wypełnią i zaaranżują każdy ogród a dodatkowo będą pełniły rolę zielonych filtrów powietrza:

Begonia (Begonia semperflorens)

Popularna roślina balkonowa, ogrodowa jak i pokojowa należąca do rodziny Begoniaceae– ukośnicowate. Roślina o ozdobnych kwiatach i liściach, do której rodzaju zalicz się około 1000 gatunków, ze względu na łatwość jej krzyżowania i rozdzielnopłciowość co oznacza, że posiadają zarówno kwiaty męskie jak i oddzielne kwiaty żeńskie.

blank

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Gatunek należący do rodziny araliowatych, jedyne w Polsce pnącze o liściach zimotrwałych. Jest wiecznie zielonym, wieloletnim pnączem, które płoży się lub wspina do wysokości 20m. Ozdobną częścią rośliny są liście, które na początku są owłosione, później błyszczące i skórzaste, mają ciemnozieloną blaszkę z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów.

Hoja różowa (Hoya carnosa)

Należy do rodziny toinowatych, dziko rośnie w Chinach, Australii i Oceanii. Jej pnącze posiada liczne pędy stopniowo drewniejące, pokryte licznymi pachnącymi kwiatami w kolorze różowym. Liście o eliptycznym kształcie, błyszczące i ciemnozielone, które sprawiają wrażenie nawoskowanych.

 Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia)

Znana również jako grochodrzew biały, robinia biała, grochodrzew akacjowaty a  potocznie zwana akacją. Drzewo, należące do rodziny bobowatych lub motylkowatych. Jej kwiaty w kolorze białym zebrane są w zwisających gronach i wydzielają przyjemny zapach. 

Lipa drobnolistna – Tilia cordata

Długowieczne drzewo liściaste, osiągające nawet do 3,5m wysokości. Charakteryzuje się gęstą, rozłożystą koroną o regularnym kulistym kształcie. Liście mniejsze niż u lipy szerokolistnej, ułożone w pędach, sercowate. Kwiaty obupłciowe, lekko żółtawe o intensywnym, słodkim zapachu.

Zalety roślin

Dekorując mieszkanie lub projektując wymarzony ogród warto pamiętać o zdrowej atmosferze i świeżym powietrzu. Dbajmy o odpowiednie nawilżenie w mieszkaniu i możliwość niwelowania szkodliwych związków lotnych. Dzięki roślinom poprawiamy swoje samopoczucie, ich zieleń uspokaja i wprowadza pozytywną atmosferę, dodatkowo kiedy kwitną to również cieszą oko swoimi barwami i patrzymy na świat bardziej optymistycznie. I najważniejsze – oczyszczają nasze powietrze usuwając groźne substancje, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *